Hessu- harrastekerhot Suomen harrastamisen malli Kauhajoella

Kauhajoen kaupungin hyvinvointipalvelut koordinoi Suomen harrastamisen mallin hanketta Kauhajoella.

Kauhajoella toteutetaan valtion myöntämällä hankerahalla maksuttomia ja säännöllisiä harrastekerhoja lapsille ja nuorille koulupäivän aikana tai heti sen jälkeen. Harrastukset pohjautuvat  Opetus- ja kulttuuriministeriö toteuttamaan koululaiskyselyyn (syksyllä 2020), jossa kartoitettiin koululaisten harrastetoiveita kunnittain.

Haemme ohjaajia kerhoihin! Jos sinulla on jokin erityistaito ja pääset ohjaamaan lapsia koulupäivän aikana (ennen klo 17), niin ota rohkeasti yhteyttä:

Lisätiedot ja ilmoittautumisohjeet:

Erityisliikuntakoordinaattori Maarit Kaari p. 040 5941466

 

Koulujen kerhojen lukujärjestys  (päivitetty 6.4.2022):

Kerhot kokoontuvat kouluviikkojen aikana 25.5.saakka.

Kauhajoen koulukeskuksen alakoulu:

Tiistaisin klo 8-9 Koriskerho 2. lk,, ohjaaja: Jennalotta Hakamaa

Tiistaisin klo 15-16 Höntsä-liikuntakerho 5.-6. lk,  ohjaaja: Miska Granlund (kokoontuu yläkoulun liikuntasalissa)

Tiistaisin klo 16-17.30 valokuvauskerho 5.-6. lk, ohjaajaa: Henri Korpi

Keskiviikkoisin klo 15-16.30  Kuviskerho 3-4 lk, ohjaaja: Virva Vihonen

Keskiviikkoisin klo 13-14 ja klo 14.30-15.30  Liikuntakerho eskarit- 1. lk, ohjaajina Anu Peuronen ja Eija Joensuu

Keskiviikkoisin klo 15-16.30 Tietokonekerho, ohjaaja: Harri Niemenmaa

TÄYNNÄ: Keskiviikkoisin klo 14-15 Kampaus- ja letityskerho 1-3 lk, seuraavina keskiviikkoina; 13.4., 27.4., 11.5. ja 18.5., ohjajana Minna Reiniö

TÄYNNÄ: Keskiviikkoisin klo 15-16.30 Kampaus- ja letityskerho 4-6 lk, seuraavina keskiviikkoina; 13.4., 27.4., 11.5. ja 18.5., ohjajana Minna Reiniö

TÄYNNÄ: Torstaisin klo 13-14 Kokkikerho 5.-6. lk, ohjaaja: Hanna Pentilä

Torstaisin klo 15- 15.45 Liikuntakerho erityisen tuen oppilaille, ohjaajana Maarit Kaari

Perjantaisin klo 15-16 Sporttikerho, ohjaajana Ida Varamäki

 

Aron koulu

Maanantaisin klo 13-14 Sanataidekerho, ohjaaja: Kati Aho

Maanantaisin klo 14-15 Sanataidekerho, ohjaaja: Kati Aho

Maanantaisin klo 16-17.30 Monitoimikerho, ohjaaja: Tiia Einola

Tiistaisin klo 8-8.45, Liikuntakerho, ohjaaja: Petra Pohjalainen/Sinja Kanto

Perjantaisin klo 16-17 Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Kolmenraitin koulu

Maanantaisin klo 13-13.45 Liikuntakerho 1.-2. lk,  ohjaaja: Petra Pohjalainen/Sinja Kanto

Tiistaisin klo 12.45-13.30 Liikuntakerho eskareille , ohjaaja: Petra Pohjalainen/Sinja Kanto

Perjantaisin klo 16-17 Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Filppulan koulu

Maanantaisin Liikuntakerho klo 15.15-16.15 , ohjaaja Iida Varamäki

Keskiviikkoisin Kuviskerho klo 15.15-16.15,  ohjaaja: Elina Salmenoksa

 

Päntäneen koulu

Maanantaisin klo 13.30-14.40 Koriskerho 1.- 5.lk, aloitus helmikuussa, ohjaaja: KarhuBasket (kerho on päättynyt keväältä 2022)

Keskiviikkoisin klo 13.30-14.30 Liikuntakerho 1.-2. lk, ohjaaja: Petra Pohjalainen

Perjantaisin klo 16-17  Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Pukkilan koulu

Keskiviikkoisin klo 9-10, Liikuntakerho 1.-2. lk, alkaa ke 13.4.  ohjaaja: Jennalotta Hakamaa

Perjantaisin klo 16-17 Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Kainaston koulu

Maanantaisin klo 8.30-9.30 Koriskerho 4.-6. lk , ohjaaja: KarhuBasket (kerho on päättynyt keväältä 2022)

Torstaisin klo 15.30-17 Monitoimikerho, ohjaaja: Tiia Einola

Perjantaisin klo 12.30-13.30 Koriskerho 1.-3.lk, Jennalotta Hakamaa

Perjantaisin klo 16-17 Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Hyypän koulu

Maanantaisin klo 13.30-14.30 Monitoimikerho, ohjaaja: Petra Pohjalainen

Perjantaisin klo 16-17 Minecraft-kerho, ohjaaja: Incoach

 

Kauhajoen yhteiskoulu (yläkoulu)

Keskiviikkoisin klo 15-17 Karaoke-kerho, ohjaaja: Tuija Mäensivu

Tiistaisin klo 15-16 Höntsä-kerho (korista, säbää, futsalia ja muuta palloilua), ohjaaja: Miska Granlund

Keskiviikkoisin klo 15-17 Köksäkerho, ohjaaja: Tuija Nurmela

Keskiviikkoisin klo 16-17 Padel-kerho, ohjaaja: Esko Ravila

Torstaisin klo 16-17 Kuntosalikurssi, aloitus to 7.4., ohjaaja: Miska Granlund

Perjantaisin klo 16-17 Fortnite- kerho, ohjaaja: Incoach